Korekta laserowa wzroku to w tej chwili najpopularniejsza forma korekcji presbiopii, myopii, hyperopii oraz astygmatyzmu, aczkolwiek niewiele pacjentów jest świadomym tego, że zabiegi te są realizowane przy użyciu różnych technik.
Atuty metody FemtoLASIK – błyskawiczny powrót do powszednich obowiązków
FemtoLASIK (nierzadko zwany również All-Laser-LASIK) to bezinwazyjna, bardzo bezpieczna, a przy tym bezbolesna metoda korekcji takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii), krótkowzroczność (do -10 dioptrii) oraz w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – biegły optometrysta potrafi zakończyć go w mniej niż dwadzieści minut. Plusem tego zabiegu jest to, że pacjent niezmiernie szybko odzyskuje ostrość widzenia – właściwie w ciągu doby od zabiegu może wznowić swoje powszednie czynności. Zabieg przebiega w dwóch etapach i w przeciwieństwie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy pomocy mikrokeratomu. W trakcie zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego rozdziela się płatek rogówki o grubości ok 0,1 milimetra, a w drugiej fazie przeprowadza się modelowanie rogówki laserem excimerowym.
Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu optometrysta wykonuje mapę rogówki i na jej bazie programuje wszystkie ruchy lasera. Ten typ zabiegu przeprowadza się u osób z hyperopią i astygmatyzmem, których układ optyczny znamionuje się nieszablonowym kształtem.
Inne zabiegi korekty wad wzroku
Nie tak popularne sposoby korekty wad wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwany jest nabłonek (odbudowuje się on potem naturalnie), a w następnej kolejności kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK zwana jest zabiegiem powierzchniowym, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednak wykorzystać wyłącznie do korekty niewielkich wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u osób, u których z przeróżnych przeciwwskazań nie można zastosować zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki usuwany jest alkoholem, a nie wiązką laserową.
Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]