Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Skieruj się w to miejsce jeżeli jesteś zainteresowany korektą stożka rogówki.

Stożek rogówki to choroba, która niesłychanie ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia i może wywoływać inne schorzenia oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują środkami pozwalającymi zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki częstokroć współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie koncentruje promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólu, jest jednak ukrwiona w niewielkim stopniu. Około trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu polegającemu na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która prawdopodobnie robi się podatna na działanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, czasem zdarza się również podwójne widzenie. Choroba ta nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie dolegliwość jest prostowana za pomocą soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, z czasem jednak niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody cross linking oraz wszczepienia pierścieni śródrogówkowych

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pośrednictwem wielu zabiegów medycznych. Dzisiaj najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Świetne rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie miopii albo niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usuwa wadę wzroku.

Dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]