Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy te metody terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet wyjątkowo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy stan zębów jest zły – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jakkolwiek dostępne są środki, skutecznie eliminujące przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.