Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Dziś jednak, stosując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, że zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich sprzętów, przez co stomatolog jest w stanie dotrzeć do głęboko zlokalizowanych partii zęba. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko naprawdę złożonych technicznie sprzętów. Jakich?
Czym wykonuje się leczenie kanałowe?
Obok narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając niemal do zera niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu i polepszenie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do dentysty dysponującego nowoczesnymi narzędziami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.