Kliknij tu jeśli jesteś zainteresowany bólem kręgosłupa lędźwiowego
Nawracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo staje się normalnością dla sporego odsetka społeczeństwa. Współcześnie jest to niedyspozycja, której doświadczają nie tylko osoby w starszym wieku. Siedząca praca połączona z małą aktywnością fizyczną powoduje, iż bólu tego typu doświadczają też młodsi ludzie.
Ból kręgosłupa to nie tylko rezultat urazów
Ból kręgosłupa może wynikać z wielu przyczyn. Jego występowanie np. na odcinku klatki piersiowej nierzadko powiązane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku oraz ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może także sygnalizować powstawanie zmian reumatycznych czy chorób organów wewnętrznych, z tej przyczyny jego leczenie zaczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu przyczyn. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym, jak również ból na wysokości łopatek najczęściej jest rezultatem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego np. przestawianiem przedmiotów o znacznej masie czy nieprawidłową postawą. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, bo łagodnieje po odpoczynku, niemniej jednak może on być sygnałem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból kręgosłupa bywa też konsekwencją najrozmaitszych stanów zapalnych czy urazów niejednokrotnie tak drobnych, iż odgrzebujemy je z pamięci dopiero podczas wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa – co polecają specjaliści?
Bólu kręgosłupa nie wolno lekceważyć i należy jak najszybciej umówić się na konsultację z lekarzem. Zidentyfikuje on wstępnie typ oraz źródło bólu, a w dalszej kolejności skieruje do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywny kierunek leczenia. Nie powinno się jednak czekać, aż dopadnie nas ból krzyża. O kręgosłup trzeba troszczyć się od wczesnego wieku, nawet gdy nie sprawia jeszcze problemów. Z tego też powodu lekarze rekomendują codzienną aktywność fizyczną, dbanie o właściwą wagę oraz pamiętanie o należytym ułożeniu ciała np. podczas pracy przy biurku. Napięte mięśnie szyi i grzbietu można też rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym lub przy użyciu sprzętu do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż wibracjami wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy, jak również stymuluje cyrkulację krwi i limfy.
Dane teleadresowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]