Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Dowiedz się wszystkiego o biopsji fuzyjnej w Krakowie.

Stercz, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem kształtu i wielkości do orzecha włoskiego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, stąd tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zdiagnozowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Należy zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować groźby jego potencjalnego rozwoju.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności ze wzwodem oraz ejakulacją, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, niezbędne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się tylko obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który zwykle trwa ok. 30 minut. Prócz tego pacjent spędza również po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, dlatego cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są następnie analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. posiadanie rozrusznika serca, alergia na niektóre leki i mała krzepliwość krwi. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]