Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy na dach – najważniejsze różnice

bagażnik na rowery na hak, uchwyt na rowery na hak

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w największych aglomeracjach, lecz także w licznych miasteczkach wypoczynkowych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wczasy rozważamy, czy zabrać dodatkowo rower. Jeżeli nasz rower to „składak”, a przy tym podróżujemy sami, można po prostu znaleźć dla niego miejsce w bagażniku. Kłopoty pojawiają się, gdy wyruszamy całą rodziną i chcemy wziąć trzy lub cztery rowery. W takim wypadku najlepiej jest skorzystać z platformy rowerowej.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – najważniejsze różnice

Rowery da się przewieźć na dachu auta, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Tak pierwszy, jak i drugi sposób umożliwia przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednakże mają także kilka minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe głównie dla osób o niskim wzroście. Co więcej ułożenie roweru na bagażniku dachowym zwiększa wysokość pojazdu, i chociaż zwykle nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami oraz bramami, to wpływa na sterowność auta ze względu na większą podatność na intensywne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają pojazdy, w związku z tym osoby nimi kierujące powinni zachować wzmożoną ostrożność przy cofaniu i parkowaniu tyłem auta. Rowery przewożone na platformie nierzadko także wychodzą poza szerokość pojazdu, a to może utrudniać wymijanie innych uczestników ruchu na wąskich szosach.

Nim zamówisz bagażnik rowerowy na hak sprawdź jego całkowity udźwig oraz sposób zaczepu rowerów

Postanawiając o kupnie platformy na rower na hak trzeba wpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest to stosunkowo kosztowny zakup, zatem należy już na początku wiedzieć jaką ilość jednośladów maksymalnie będziemy chcieli transportować. Bagażnik na rower uznanej marki, np. od Thule, posłuży nam lata i gdy nabywamy go w celu wykorzystania go podczas rodzinnych wypadów, warto zdecydować się na taki, na którym zmieścimy 3 lub 4 jednoślady. Inną znaczącą kwestią jest sprawdzenie całkowitego ciężaru rowerów – przed kupnem bagażnika należy upewnić się czy utrzyma on ładunek jaki potrzebujemy na nim przewieźć. Sprawdźmy również jak mocowane są rowery do platformy na hak. Większa ilość zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza szanse na jego przemieszczenie się w trakcie przewozu, zagrażające potencjalnym wgięciem lakieru. W razie wątpliwości, która platformę na rower zamówić, rekomendujemy zwrócić się po wskazówki do pracownika sklepu oferującego taki asortyment.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]