Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form ekspresji artystycznej. Pierwsze dzieła obecne były już w czasach prehistorycznych i odtąd towarzyszą nam w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w kościołach, na wystawach oraz w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: na ulicach i rynkach, w budynkach firm, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczne, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Odlewy artystyczne w miejscach użyteczności publicznej
Prace rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają wysokie walory estetyczne i artystyczne, częstokroć bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (aczkolwiek nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby ustawiane na zieleńcach, w przydomowych ogródkach czy na ulicach, obecne są wszak w większości krajowych miast. Ponad to częstokroć można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję ozdobną między innymi w urzędach, szkołach czy innych miejscach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Na imprezy lub zawody sportowe
Podane w poprzednim akapicie przykłady to głównie znaczne, nieruchome rzeźby. Jednakże stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to nieduże dzieła, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to między innymi popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na zwycięzców turniejów czy statuetki. Inicjatorzy rozmaitego rodzaju plebiscytów bądź zawodów sportowych nie mają z tym problemów, gdyż kupno rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje wysokich kosztów, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć profesjonalnemu rzeźbiarzowi.