Co mają na celu badania operatorów?

Co mają na celu badania operatorów?

Jeśli potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko, zajrzyj na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek ten prawo nakłada również na operatorów wózków, koparek, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania takie polegają?

Czy badania operatorów są konieczne?

Ustawa dokładnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, złym widzeniem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także z powodu pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu wykonywanie takich badań jest potrzebne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości i prędkość reakcji. Istotna jest również przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne głównie od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, a dla osób powyżej 50 lat – jeden-dwa lata.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]