Badania psychologiczne kierowców – garść faktów

Badania psychologiczne kierowców – garść faktów

Jeśli chcesz zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała, zajrzyj na www.testybielsko.pl

Badania psychologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy zobowiązani są wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę strach ma wielkie oczy. Całość badań składa się z testów inteligencji, wywiadu psychologicznego, testów osobowościowych i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Uwzględniają m.in: neurotyzm, psychotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych specjalista sięga po stereometr, wirometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny tylko pamiętać, by zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C+E, C, D1+E, D1, D+E oraz D. Przejść muszą je również osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora lub egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy w efekcie prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Wystarczy wykonać je wyłącznie raz.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]