Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Sprawdź, kto oferuje badania psychotechniczne Bielsko.

Na sytuację na szosach w największym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich zawodów zgodnie z przepisami muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, podzielność koncentracji, postrzeganie szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym musimy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]