System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Zainteresowany systemem bankowym SWIFT? Kliknij tutaj.

Pomimo, że praktycznie systematycznie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo osób po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na konflikt na Ukrainie. Jednak system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów sprawnego działania światowego rynku finansów.

System SWIFT – usprawnia płatności międzynarodowe

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zdecydowanie o wiele bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Nie licząc np. w Polsce korzysta się też z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na całym świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]