Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Jeśli chcesz zamówić monety bulionowe, skieruj się tutaj.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mogą robić to na wiele sposobów: nabywać akcje firm działających na rynku kruszców bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest nie tylko w formie sztabek, lecz również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są emitowane w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzymy przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych metali szlachetnych, różnią się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite celem lokowania w nich kapitału, dlatego też ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej regulowany przez popyt na rynku. Monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi rocznicami, stąd ich wygląd bardzo rzadko jest zmieniany. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem bicia. Charakterystyczne jest to, iż część monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje próba i ciężar użytego do ich bicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, a ich ewentualna sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – jakie monety zamówimy w polskich sklepach?

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają także monety o nominale 1/10 czy 1/2 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand wybijane są ze złota próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie zredukowanie ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznaczone informuje o ilości czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wspomniane powyżej Krugerrandy, Kangura czy Pandę.

Dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]