Ciekawostki o dolarze i gdzie szukać informacji o jego kursie?

Ciekawostki o dolarze i gdzie szukać informacji o jego kursie?

Na topfx.pl odnajdziesz więcej szczegółów o aktualnym kursie dolara.

W latach 80-tych każdy chciał mieć chociaż parę banknotów dolarowych, by wpaść na zakupy do Pewexu. A w latach dziewięćdziesiątych trzymanie oszczędności w tej walucie stanowiło oznakę powodzenia w życiu zawodowym. Teraz znaczna część Polaków robi na co dzień zakupy za dolary, korzystając przy tym z wszechobecnej globalizacji oraz możliwości internacjonalnej dostawy zamówień z uznanych światowych sklepów internetowych. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a kupić go można także przez internet, gdyż od kilku lat w naszym kraju działają kantory internetowe, które wymieniają dolary na złotówki po kursie nierzadko rentowniejszym niż w bankach.

Dolar amerykański – informacje, które zaskakują

Nazwa „dolar” nawiązuje do słowa “talar”. Tak zwano monety z Czech bite z 1 uncji srebrnego kruszcu. I w istocie z początku środkiem płatniczym w U.S.A. były monety. Banknoty ze znakiem dolara, które w początkowym okresie zyskały sobie wielu przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w drugiej połowie XIX wieku remedium na problemy z brakiem monet. Niewiele osób wie, iż banknoty dolarowe nie są wydrukowane na papierowych arkuszach, a na mieszance włókien bawełnianych oraz lnianych z dodatkiem paru innych składników, pozostających sekretem. Nie oznacza to jednak, że amerykańskie banknoty są bardziej wytrzymałe – według statystyk niskie nominały krążą w obiegu maksymalnie do 4 lata, a banknoty o nominale 100$ – 9-18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a uformowany z nich surowiec jest sprzedawany przedsiębiorstwom, które robią z nich materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu blisko 3 dekady, jakkolwiek są one także zazwyczaj gubione, a częstokroć wręcz wyrzucane przez Amerykanów. Statystyki mówią, że tak dzieje się co roku z przeszło 62 mln $ w bilonie.

Kantor internetowy – tu poznasz kurs dolara

Dolarem nazywa się kilka walut lecz nie ma co zaprzeczać, że gdy mówimy “dolar” to idzie nam o dolara amerykańskiego, który w dwa dziesięciolecia temu był najważniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie zaczął tracić swoją pozycję. Jednakże wymiana dolara wciąż stanowi największą część obrotów na rynku walutowym Forex. Osoby zainteresowane aktualnym kursem dolara mogą w dowolnym momencie poznać jego cenę np. na stronie kantoru online, w którym kurs walut odświeżany jest w kilkusekundowych interwałach. Dodatkowo, można tam zobaczyć historyczne dane dotyczące kursu dolara, jak również skonfrontować jego wartość z bieżącymi kursami najważniejszych światowych walut.