Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, nieważne czy ma 14, 40 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i zdaje się, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć też inne zastosowania.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie należy zaznaczyć, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Owszem z czasów szkolnych większość pamięta przede wszystkim te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo sporządzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od początku XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, do której lepiej przylegała kreda. Nie oznacza to, iż czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są produkowane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, więc sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższą kontrastowością, stąd dobrze jest montować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu wyraźnie widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można wykorzystać tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnej powierzchni, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Wspaniale komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne hasła czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest opcja cyklicznej zmiany treści, więc wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to koszt maksymalnie 6-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można także rozrysować tabele z planem obowiązków domowych, które muszą wykonać w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z kolegami z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.