Sztyblety czy oficerki – rodzaje butów jeździeckich

Sztyblety czy oficerki – rodzaje butów jeździeckich

Chcesz kupić buty do jazdy konnej? Zobacz tu

Jazda konna z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W rzeczy samej nie jest to dziwne – zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę liczne walory tej dyscypliny sportu. Najważniejsze z nich to: rozwój wszystkich partii mięśniowych, trening dobrej postury, jak również polepszenie kondycji. Ponadto ma pozytywne działanie na psychikę: sprzyja zacieśnianiu bliskich relacji, podnosi poczucie odpowiedzialności oraz niweluje napięcie. By jednak całkowicie korzystać z pożytków jeździectwa, powinniśmy należycie wybrać odzież i buty do jazdy konnej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tych ostatnich?

Buty do jazdy konnej – zabezpieczenie części albo całej nogi

Rozróżnia się 2 podstawowe rodzaje butów do jazdy konnej: oficerki i sztyblety. Drugie sięgają nieco powyżej kostki – są zatem wyraźnie krótsze. Oficerki to natomiast obuwie nadzwyczaj wysokie, sięgające za kolano. Tym samym zapewniają osłonę całej nodze, zmniejszając zagrożenie powstawania sińców czy otarć. Sztyblety są znacznie tańsze, jakkolwiek decydując się na ich kupno, powinno się pamiętać o tym, by zaopatrzyć się też w osłonę na nogi – czapsy albo sztylpy.

Z czego są wytwarzane buty do jazdy konnej?

W czasie wyboru butów jeździeckich, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę na materiał, z którego zostały one wytworzone. Na rynku dostępne jest obuwie zrobione ze skóry i jej różnorodnych imitacji. Skóra jest z pewnością droższa, lecz opłaca się ją wybrać ze względu na zwiększoną trwałość i umiejętność dostosowania się buta do kształtu stopy jeźdźca. Polecane są szczególnie buty ze skóry cielęcej, która jest delikatna i po kilku dniach osiąga pożądany kształt. Bydlęca skóra pod tym względem wypada nieznacznie gorzej, ale jej zaletą jest przystępna cena.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]