Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Łańcuchy samochodowe – rodzaje

Dowiedz się więcej o łańcuchach samochodowych na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Norwegii, Bułgarii i Turcji), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Polsce, Hiszpanii, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła znajdziemy w sklepach?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach dostawczych, terenowych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Aby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, poruszania się po niezaśnieżonych drogach i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]