Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Szukasz książek młodzieżowych? Odwiedź ten adres.

Dzieci wychowywane w XXI w. mają coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej błyskawiczną rozrywkę na komputerze, w telewizorze lub w smartfonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to zadana lektura szkolna. I właśnie przez konieczność analizy starszych tekstów literackich dla szeregu licealistów czytanie dla przyjemności jest dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – powieści dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Ludzie młodzi nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W sprzedaży jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno polskich jak i zagranicznych pisarzy, którzy rozważają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta odmiana literatury otrzymała nawet własną nazwę:“literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka tworzona dla odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Publikacje dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in historie obyczajowe, fantasy oraz groza. Ale wszystkie te lektury łączy odwołanie się wprost do ogólnych doświadczeń młodzieży. Książki te piszą więc o pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami czy odnajdowaniu własnego miejsca w grupie rówieśników. Czytanie literatury dla nastolatków umożliwia młodzieży poczuć, iż inni też doświadczają tożsamych życiowych zawirowań przez tych kilka burzliwych lat dojrzewania.

Dlaczego warto zachęcać Czytanie literatury dla młodzieży z biegiem czasu przynosi korzyści

Polecamy proponować młodzieży interesującą ją literaturę, bo wzmocnienie w nich ochoty czytania dla przyjemności z biegiem lat daje mnóstwo korzyści. Osoba, która regularnie sięga po książki posługuje się szerszym słownictwem i lepiej daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co bez wątpienia ułatwia zdawanie egzaminów z języka polskiego. Jednak poznawanie dylematów innych ludzi w podobnym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co istotne, rodzina w żadnym wypadku nie powinna drwić z pasji dziecka. Jeśli zatem dziecko częściej sięga po opowieści o duchach lub kosmitach nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu się nimi cieszyć!

Dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa