Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Dalsze informacje o bacie dla konia.

Kompletując odzież jeździecką warto pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne przybory. Zarówno podczas poskramiania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, nieodzowne jest użycie palcatów i batów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – rodzaje

Wyróżnia się parę typów batów jeździeckich: powożeniowe, ujeżdzeniowe, baty do lonżowania i oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – ma z reguły 160-200 cm długości i służy do skłonienia zwierzęcia do ciągłego chodu naprzód, przystopowania konia lub zwrócenia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener panuje nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na bezpieczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są najczęściej z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, gwarantującą trzymanie się dłoni. Zwykle są składane, jednakże spotykane są również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma średnio między 90 a 140 centymetrów) i kończy się sznureczkiem. Używa się go w czasie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Trzeba zaznaczyć, że wykorzystuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie jest w stanie wymusić od konia preferowanego zachowania za pomocą komunikatów przekazywanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – często zwany także szpicrutą, to najkrótszy typ bata – jego długość to ok 60-75 cm. Zakończony jest zwykle klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący konia i nakłania go do określonego zachowania. Palcatem uderza się łagodnie w łopatkę zwierzęcia, stąd też jest on tak krótki.

Po czym rozpoznać, iż uderzenie batem lub palcatem jest zbyt silne?

W czasie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, aby układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zaciągać jej aż do przegubu dłoni, gdyż w przypadku ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby się zranić.

Batów jeździeckich oraz szpicrut niezmiernie łatwo nadużyć, w związku z tym trzeba za każdym razem używać ich z ostrożnością. Za mocne uderzenie może spowodować, iż zamiast zareagować na komendę koń będzie bardziej niespokojny czy też zacznie kojarzyć daną przeszkodę z uczuciem bólu. Kiedy bat czy też palcat zostawił ślad na sierści zwierzęcia to znaczy, że jeździec uderza niewątpliwie zbyt mocno.

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]