Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Chcesz zamówić kantar dla konia? Sprawdź horse-trade.pl

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z głównych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie sporadycznie się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do wielkości i profilu głowy konia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar? Na jakie jego cechy należy zwrócić uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który lepszy dla konia?

W sklepach znajdziemy przeróżne warianty kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane czy sznurkowe. Te ostatnie, nazywane także halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większą wygodę zapewniają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym albo sztucznym futrem, które można odpinać celem wyczyszczenia. Kantar tego typu świetnie zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla kucy a które dla ras zimnokrwistych?

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy rozmiar to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla koni huculskich, wielkopolskich, półkrwi arabskiej oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak shire lub konie ardeńskie).

Dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]