Biokominek – czym różni się od tradycyjnego?

Biokominek – czym różni się od tradycyjnego?

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – szczęśliwi ludzie z garnuszkiem gorącej kawy w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Na ogół jesienią oraz zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości zamontowania kominka osobom, które dysponują własnym domem. To prawda, że zwykłego kominka nie założymy w mieszkaniu, jednakże możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Najważniejsze plusy eko kominków oraz ich typy

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, iż można go zamontować w każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on utworzenia sieci przewodów wentylacyjnych, niezbędne jest natomiast, by powierzchnia w którym będzie założony biokominek posiadała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Zabroniona jest jego instalacja w pomieszczeniach całkowicie szczelnych. Znacznym walorem eko kominka jest jego prosta budowa (to wręcz tylko obudowa i palenisko) oraz stosunkowa lekkość. Przeważnie wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można spotkać także modele z obudową z kamienia czy też szklaną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co pozwala na ich dowolne przestawianie, np. wtedy gdy zapragniemy dokonać zmiany aranżacji mieszkania. W ostatnich latach moda na biokominki tak silnie rozwinęła tę linię produktów, iż w tej chwili nietrudno dobrać jakiś jego wariant do każdego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych znajdziemy modele biokominków wiszących, wolnostojących czy narożnych. Są warianty biokominków z szybą lub bez, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do montażu na balkonie, na tarasie, werandzie, w ogrodzie bądź w altanach, które można wykorzystać także jako dekorację ogródka restauracji albo hotelu.

Biokominek – ogrzewanie bez potrzeby częstego mycia paleniska

W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dzięki czemu nie generuje się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się jedynie para wodna i CO2 (stąd wspomniany wcześniej warunek zapewnienia poprawnego obiegu powietrza w pomieszczeniu). Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na meblach czy sprzętach domowych, bowiem biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie generuje żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki generują mniej ciepła niż tradycyjne kominki, jednakże ich atuty, w szczególności opcja zamontowania w mieszkaniu i ogromne walory aranżacyjne, dominują.