Sklep z serwonapędami

Sklep z serwonapędami

Serwonapędy są typem napędów, które oprócz wytwarzania mocy, służą także do pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest stuprocentowa precyzja – jeśli o nią chodzi, wypadają o wiele lepiej niż zwykłe napędy.

Serwonapędy – jak to działa?

Głównym elementem serwonapędów jest silnik zasilany energią elektryczną – to on wprawia w ruch cały układ. Na funkcjonalność serwonapędu największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustawiać położenie osi. Serwonapędy posiadają również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały układ powinien być połączony w hermetyczną całość i być wykonany z surowców gwarantujących jego niezawodność.

Jak sterować serwonapędami?

Dla użytkowników serwonapędów najistotniejsze jest łatwe kontrolowanie. Z tego powodu ich producenci zazwyczaj dbają o to, by ich serwonapędy mogły być zarządzane z poziomu PC-ta – często spotkać można interfejsy GUI, dzięki którym sprawniejsze jest kontrolowanie serwonapędów i wizualizacja parametrów ich działania.

Gdzie wykorzystuje się serwonapędy?

Serwonapędy powszechnie używane są we wtryskarkachpozwalają bowiem na dokładne ustawienie formy. Znajdują też zastosowanie w zakładach, w których konieczne jest precyzyjne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w dużych wiertarkach i instalacjach służących przestawianiu produktów w składnicach.