Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

motoreduktory

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni mechanicznej z silnikiem elektrycznym. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – jaka jest zasada ich działania

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w licznych zastosowaniach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, toteż zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie odpowiadały wymogom konkretnego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nawet miesiące, na drobiazgowe pomiary i testy pojedynczych układów części. W zależności od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do sporych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym zastosowano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Chociaż motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku wariantów silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, transport bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, takie jak wyciągi górskie, aeratory, linie produkcyjne i dachy ruchome. Ogromne spektrum typów zastosowanych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy sprawiła, iż liczbę realnych zestawów, jakie teraz oferują czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]