Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Zobacz, gdzie zamówić silnik prądu stałego z magnesami trwałymi, wejdź na https://bit.ly/3jcyaA1.

Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne lub niewielkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb życia i pracy, lecz przeciętny człowiek przeważnie nie wie, jak pracują te silniki, ani z jakich modułów składają się.

Silniki DC – co wypada wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych DC jest generowanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od nieomalże dwustu lat i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich budowy, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich wprowadzenia do powszechnego zastosowania w różnorodnego typu urządzeniach, przyczyniły się badania oraz wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Edison, Gaston Planté i Thomas Davenport. Silniki DC złożone są ze statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie cenione za bezgłośne działanie orazdużą niezawodność.

Silniki DC nie tylko do profesjonalnego wykorzystania

Teza, że silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są modułem samochodów oraz pociągów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które prawdopodobnie podarujemy także naszym córkom oraz synom. Takie silniki napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silników DC używają również hobbyści do tworzenia najróżniejszych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od renomowanych światowych marek.

Dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]