Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Na https://warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/ odnajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o food pairing.

Chociaż przywykliśmy do pewnych kombinacji aromatów, nie oznacza to, że łączenie ze sobą potraw, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najistotniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Znaczny wpływ na nasz smak miało niewątpliwie otworzenie się na inne zwyczaje kulinarne, jak również pojawienie się na rynku niedostępnych dotychczas w Polsce produktów. Dzięki temu choćby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem raczej już nie zaskakuje. Ci, którzy zagustowali w niespotykanych fuzjach smakowych w wielu przypadkach rozpoczynają własne próby i na własną rękę szukają jeszcze bardziej dziwnych zestawień. By te jednak przyniosły oczekiwane rezultaty, należy wpierw zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – umiejętność mieszania ze sobą smaków

Jeśli chcemy, aby nasze kulinarne przygody naprawdę były źródłem uniesień i pozwalały odkryć nowe smakowe przyjemności, wystarczy działać zgodnie z zasadami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są tylko wskazówkami, których trzeba przestrzegać, aby smaki wiążą się w nietuzinkową, a jednak harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tą nazwą określa się sztukę mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za kompletnie od siebie różne. Wszystkie reguły food pairingu są tymczasem wnikliwie przeanalizowane i poparte głęboką wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą głównie proporcji poszczególnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing nie traktuje tylko o jedzeniu, lecz również o napojach (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing polega na sporej wyobraźni i instynkcie

Food pairing wymaga instynktu i sporej wyobraźni, aczkolwiek to nie one okazują się najważniejsze. O wiele bardziej jest istotna wiedza z zakresu zawartości różnorodnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Dlatego trafną decyzją będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż przekazanie podstawowej wiedzy trwa zwykle kilkanaście godzin.

Dane teleadresowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]