Najpopularniejsze kierunki studiów ostatnich lat

Najpopularniejsze kierunki studiów ostatnich lat

Wybór najlepszego kierunku studiów to decyzja, przed którą rok w rok staje tysiące abiturientów. Nieraz decyzja ta determinuje rozwój przyszłej kariery. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki studiów są najczęściej wybierana.

Kierunki studiów popularne pośród maturzystów

W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków studiów jak co roku na pierwszym miejscu znajduje się informatyka. Maturzyści zainteresowani komputerami często decydują się również na studia o podobnym charakterze, które mają olbrzymi potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście automatyka oraz robotyka, które nie są może kierunkami pionierskimi, niemniej jednak dopiero wraz z rozwojem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla hobbystów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, maturzyści starają się głównie o indeks na kierunkach psychologia oraz zarządzanie. Kolejno w zestawieniach widnieją kierunki ekonomiczne (przykładowo finanse i rachunkowość), prawo i administracja, budownictwo bądź rozmaite filologie (zwłaszcza angielska).

Najwięcej chętnych na miejsce przypada na kierunkach z dziedziny matematyki, jak również orientalistyki (sinologia i japonistyka). Nie łatwo dostać się również na studia związane z grafiką komputerową, kreowaniem wizerunku czy sztuką filmową. Należy zaakcentować, że duża liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści składają wszak podania o przyjęcie nawet na parę kierunków jednocześnie.

Jak wybrać najlepsze dla nas studia?

Rozmyślając o wyborze kierunku studiów powinno się rozważyć swoje pasje, ale również przyszłe zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, że wybrany kierunek nie przesądza na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie uzupełniać swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one organizowane na większości uniwersytetów i akademii i z reguły nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, by się na nie zapisać. Wystarczy dysponować tytułem licencjata, inżyniera lub magistra.

Młody człowieku, pamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje umiejętności przykładowo poprzez pracę w wolontariatach bądź kółkach uczelnianych. Trzeba spożytkować te lata jak najlepiej.