Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

W przeciwieństwie do mieszkańców Skandynawii, w Polsce przyzwyczailiśmy się do zasłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale także pomaga to decydować o ilości promieni słonecznych docierających do mieszkania. Tradycyjnie do zasłaniania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach decydujemy się na rolety wewnętrzne zakładane na okna.

Jakie rolety wewnętrzne są dostępne w sklepach internetowych?

W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy szeroki wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W wielu z nich dostaniemy również wszystkie niezbędne akcesoria, czyli wsporniki ścienne i sufitowe, kółka z żabkami, rozety czy karnisze metalowe. W jednym miejscu możemy skompletować cały zestaw konieczny do instalacji rolet. Natomiast to, jakie rolety będą nam odpowiadać, będzie zależało od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, by kupować z głową. Na przykład, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na takich roletach dość łatwo osiadają drobinki kurzu, gdyż produkowane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień-noc – promienie słoneczne pod kontrolą

Do kontroli nad ilością światła do mieszkania służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się w większości pomieszczeń: w salonie, biurze, pokoju dziecięcym, a nawet w łazience. Takie rolety mają przemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przechodzić. Co ciekawe, regulacja ma miejsce bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Z kolei popularne rolety zaciemniające pozwalają na pełne zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ zrobione są z materiału, które nie przepuszcza promieni słonecznych. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na wymiar – jak wymierzyć

Nasze okna nie zawsze mają standardowe wymiary i zdarzyć się może, że rolety o wymiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam wykonać rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, żeby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ niewłaściwie dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji i będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonaliście.