Okna skrzynkowe – zalety i najważniejsze cechy

Okna skrzynkowe – zalety i najważniejsze cechy

Dalsze informacje o oknach skrzynkowych drewnianych.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w starych gmachach, wiejskich chałupach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o montażu w tego rodzaju, gdyż zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Należy przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej zakładane są także w nowszych budynkach. Tym bardziej, iż dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się powietrze. Jest to pewnego typu izolacja, która chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często podzielone są na cztery części – dwa górne, mniejsze skrzydła są zamykane oddzielnie i niegdyś były używane do wietrzenia pomieszczeń. Taka konstrukcja najlepiej zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – między innymi chatach drewnianych.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak inne rodzaje, muszą być wykonane z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę lub dąb, jednak ostatnimi czasy ich twórcy stosują także drewno egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się wszak o wiele bardziej odporne na działanie deszczu, wiatru oraz skrajnych upałów.

Dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]