Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli potrzebujesz szalunków Kraków, odwiedź ten adres

Szalunki, określane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Najczęściej wykorzystuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się także podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przelotów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jak inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki ze sklejki, drewna lub metalu

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ czy też desek drewnianych, która po rozmontowaniu może być wykorzystana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, drewna lub metalu, a także zestawiać 2 a nawet 3 materiały. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają belki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, łączniki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Firmy na co dzień parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść pojedynczy obiekt. Nabycie wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]