Dźwigar – niezastąpiony w budownictwie

dźwigar, dźwigary

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na większości budów. Za ich pomocą możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu murom wylewanym z betonu, a także przygotowanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki są również potrzebne przy budowie sufitów – w takim przypadku ich istotnym elementem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa wielokondygnacyjnego obiektu. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i może utwardzić się. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Jak można je kupić?

Z czego produkowane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest znacznym obciążeniom, które sięgają kilkudziesięciu ton. Stąd jego fundamentalnym przymiotem jest wytrzymałość. W największym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość produkcji oraz typ wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być starannie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem odporności na potężne naciski. Najlepszym materiałem okazuje się lite drewno takich drzew jak topola, olcha, sosna czy buk. Nadzwyczaj istotne jest też poprawne zaimpregnowanie dźwigarów, które ochroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci, klejów i innych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – lepiej posiadać własne czy wypożyczyć?

Firmy, które na co dzień zajmują się budową wielopoziomowych obiektów mają swoje dźwigary. Ich zakup i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi kosztami. Szczęśliwie przedsiębiorstwa, które okazjonalnie przyjmują zlecenia tego rodzaju, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, jak również innych modułów szalunków.

Dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]