Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, powinieneś odwiedzić ten adres

Dla wielu ślub jest nad wyraz poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten łączy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich lojalności, uczucia i oddania są obrączki.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii ślubu. Niewielu wie jednak, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne eskapady, niemniej jednak zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie w okresie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych krajach, jak na przykład w Irlandii, w Brazylii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Czechach, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary mierzą i poszukują obrączek razem, jednakże obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, teraz ze złota oraz platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się subtelniejszą estetyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące potęgę uczucia. Współcześnie do ich wykonania wykorzystuje się z reguły złoto oraz platynę, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają też często w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Można zatem spersonalizować obrączki dodając do nich imię małżonka, datę ślubu lub znaczący dla małżonków cytat.

Dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]