Jak wyczyścić złoto?

Jak wyczyścić złoto?

Twoje złote pierścionki, naszyjnik lub kolczyki wyglądają na brudne? Jeśli chcesz, by znów zaświeciły dawnym blaskiem skorzystaj z naszych porad. Oto sprawdzone i bezpieczne sposoby na wyczyszczenie złotej biżuterii.

Choć złoto, w przeciwieństwie do srebra, nie śniedzieje, to jednak łatwo pokrywa się nieestetycznym nalotem. Jego usunięcie można zlecić jubilerowi lub wyczyścić samemu. Musimy jednak uważać, żeby poniższe polecenia wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić biżuterii – szczególnie, gdy poza złotem składa się z innych metali i kamieni szlachetnych.

Sposób I – Dla złotej biżuterii bez doklejonych elementów

1. Do miseczki z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą wlej kilka kropel płynu do mycia naczyń i delikatnie zamieszaj. Dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej – bąbelki łatwiej dotrą do zakamarków w biżuterii.
2. Pozostaw złoto w roztworze na około 15 minut. Po tym czasie pojedynczo umyj każdy przedmiot miękką szczoteczką, np. do zębów lub rzęs. Unikaj twardych szczoteczek, które mogą porysować delikatną powierzchnię.
3. Opłucz biżuterię pod strumieniem bieżącej wody, uważając by pierścionek lub inny mały element nie wpadł do kratki odpływu. Na koniec wytrzyj biżuterię miękką ściereczką i pozostaw na jakiś czas, aż powietrze całkowicie ją osuszy.

Sposób II – Dla złotej biżuterii z doklejonymi elementami

Niektóre złote pierścionki czy kolczyki zawierają doklejane elementy – np. kamienie szlachetne. Tego typu biżuterii nie należy w całości zanurzać w wodzie, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć na klej i doprowadzić do odklejenia niektórych części. Oto jak powinieneś postąpić w przypadku takich przedmiotów.

1. Przygotuj roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń (jak w sposobie I) i zanurz w nim miękką szmatkę. Delikatnie pocieraj nią biżuterię, aż usuniesz z niej brud.
2. Następnie namocz szmatkę w czystej wodzie i przetrzyj ponownie biżuterię, by pozbyć się resztek roztworu czyszczącego.
3. Dokładnie osusz biżuterię suchą szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Ustaw przedmioty dołem do góry, co ułatwi wydostanie się wody z wszelkich zakamarków.

Sposób III – Mocno zabrudzona złota biżuteria, nie zawierająca kamieni szlachetnych ani doklejonych elementów

Samo złoto można bezpiecznie czyścić za pomocą wrzącej wody. Jest to dobry sposób, jeśli biżuteria jest mocno zabrudzona.

1. Zagotuj wodę. Włóż złotą biżuterię do naczynia w taki sposób, aby żaden element nie zakrywał innego. Następnie wlej ostrożnie wrzącą wodę, tak aby zakryła całą biżuterię.
2. Gdy woda ostygnie na tyle że będziesz mógł bez problemu włożyć do niej rękę, wyciągnij biżuterię i wyczyść miękką szczoteczką.
3. Osusz wszystkie elementy szmatką i pozostaw do wyschnięcia.

Teraz Twoja złota biżuteria znów wygląda jak nowa.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/porady-i-ciekawostki/jak-wyczyscic-zloto/