Imitacje pereł – jakie sztuczne perły można spotkać na rynku?

Imitacje pereł – jakie sztuczne perły można spotkać na rynku?

Perły. Piękne, eleganckie i bardzo drogie. Jakim zatem cudem sznur pereł może kosztować kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych? Czy perły w kolczykach kosztujących mniej niż 100 zł są naturalne czy są imitacją? Co tak naprawdę kupujemy?

Perły, tak jak każdy inny minerał, mogą występować w postaci naturalnej oraz syntetycznej. Specyficzną odmianą pereł naturalnych są perły hodowlane oraz naturalne perły słodkowodne. Jak je wszystkie odróżnić?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że naturalne perły słonowodne, to prawdziwy luksus i rarytas. Nie tylko są bardzo drogie, ale jednocześnie są niezwykle rzadkie. Na tyle rzadkie, ze w Polsce praktycznie nie można ich kupić. Dostępne w salonach jubilerskich perły naturalne to w 99% przypadków perły hodowlane. Oczywiście są one równie piękne jak naturalne, ale trzeba pamiętać, że nie zostały wyprodukowane przez żyjącego na wolności perłopława. Poza perłami hodowlanymi (słono i słodkowodnymi), w sklepach jubilerskich i z biżuterią można znaleźć perły sztuczne. Imitacje. Niekiedy to, że jest to imitacja jest podane wprost przez uczciwego sprzedawcę. Niekiedy jednak wykorzystuje się niewiedzę klienta i podając nazwę „perła Majorka” liczy na to, że klient uzna syntetyczną perłę za naturalną. Dlatego warto znać podstawowe nazwy pereł syntetycznych.

Na jakie imitacje pereł można się natknąć przy zakupie biżuterii z perłami?

  • Perła z rybiego srebra – to szklana kulka, która pokryta jest preparatem, który powstał ze zmielonych łusek ryby słodkowodnej. Gotowa perła, bardzo przypomina naturalną.
  • Perła Mabe (perła japońska) – sztucznie wyhodowana perła powstała poprzez zasianie ziarna w muszli małża a następnie wycięcie go i zastąpienie jądra masą perłową.
  • Perła Dugo – wykonane z masy perłowej powstałej z zębów manata.
  • Perły Swarovskiego – syntetyczne perły z serii Swarovski Element, służące do wyrobu biżuterii. Wykonane są z kryształowego rdzenia, pokryte perłową powłoką. Mają bardzo gładką powierzchnię i są dostępne w wielu kolorach.
  • Perły antylskie – wykonane z masy perłowej ślimaka Turbo bądź Trochus.
  • Perły Majorka – imitacja ze szkła, plastiku bądź porcelany, które porywa się emalia bizmutową, a specyficzny połysk nadaje perle Majorka octan celulozy nakładany w kolejnych warstwach. Perły te są bardzo popularne na naszym rynku, a klienci często dają się wprowadzić w błąd myśląc, że nazwa Majorka oznacza miejsce pochodzenia perły hodowlanej. Warto zatem pamiętać, że perła Majorka to produkt w całości syntetyczny.
  • Perła francuska – kulka szklana pokryta roztworem żelatyny, który nakłada się na siebie kolejnymi warstwami.

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/elegancka-bizuteria/imitacje-perel-jakie-sztuczne-perly-mozna-spotkac-na-rynku/