Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Znajomość dziejów rodu wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca wytrwałości

Stworzenie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich i księgach parafialnych. Najczęściej można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Warto pamiętać, że cena badania może także wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do następnych parafii czy urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków przebywa na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je wykonywać?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To z tych przyczyn obecnie bardzo dużo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.